Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Brda

 • Start: Świeszyno
 • Zakończenie: Bydgoszcz - Fordon
 • Długość rzeki: 239 km
 • Długość szlaku: 233 km
 • Czas spływu: 10 dni
 • Ilość przenosek stałych: 5
 • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki
Brda, zwana także Królową Borowiackich Rzek, to wymarzony spływ kajakowy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Spływ Brdą oferuje wszystko, co najlepsze: jest stosunkowo łatwy do przepłynięcia, świetnie oznakowany szlak, posiada rozwiniętą infrastrukturę w postaci bazy noclegowej i biwaków. Ale najważniejsze jest zupełnie co innego - to, że spływ kajakowy Brdą jest niesłychanie urokliwy. Spływ Brdą, to nie tylko doznania związane z samą rzeką – Brda zaniesie Was na piękne, duże jeziora i poprowadzi przez nieprzebrane lasy. Nowicjuszowi Brda pozwoli zakochać się w kajakach bez pamięci i zmusi by powrócił na nią kiedyś - gdy będzie już starym kajakowym wyjadaczem.

POŁOŻENIE:

Brda jest lewym dopływem Wisły. Większa część jej trasy znajduje się w otulinie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze Brdy to ponad czterdzieści dopływów oraz liczne jeziora. Rzeka ta ma swój początek w Jeziorze Smołowym, a górny odcinek kończy swój bieg wpadając do jeziora Szczytno. Środkowy odcinek Brdy przecina rynnowe jeziora Równiny Charzykowskiej; dalej rzeka biegnie przez Bory Tucholskie, by na koniec dotrzeć do Bydgoszczy i wpaść do Wisły powyżej Fordonu.

TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:

Szlak Brdy uważany jest za łatwy. Na trasie napotkamy niewiele przeszkód, dlatego też rzeka ta (a w szczególności jej część środkowa), wprost idealnie nadaje się na spływ rodzinny, lub pierwsze doświadczenia z kajakiem.

Brda jest obecnie bardzo dobrze przygotowana na przyjmowanie kajakarzy. Rozbudowana infrastruktura turystyczna w postaci ośrodków wypoczynkowych, przystani wodnych i prywatnych pól biwakowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkiem jest jedynie górny odcinek Brdy, do jeziora Szczytno - tutaj niezbędny będzie już własny namiot.

OPIS SZLAKU:

Brda to rzeka różnorodna, na której nie sposób się nudzić. Kręta, otulona pięknymi lasami, leniwie meandruje wśród łąk i borów, by za chwilę zamienić się w wartki potok otoczony wysokimi, urwistymi brzegami. Są to powody, dla których Brda stała się rzeką bardzo popularną, niemniej jednak, jest tu wciąż wiele miejsc, które zachwycą Was ciszą i tajemniczością.

Szlak Brdy można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to tzw. odcinek górny - od źródeł do jeziora Szczytno. Jest to etap dla osób lubiących przenoski, przeszkody, dość wąskie koryto i ożywczy szybki nurt. Tutaj napotkamy też dwie stałe przeszkody: jaz zastawkowy i młyn w Starej Brdzie. Przy odrobinie szczęścia można przyuważyć schodzące do brzegów rzeki jelenie, sarny, czy dziki. Przed ujściem do jeziora Szczytno, w liczącym prawie 300 lat bukowym lesie, stanowiącym rezerwat przyrody, znajduje się kilkaset gniazd kormoranów i czapli.

Środkowy odcinek Brdy - od jeziora Szczytno do Zapory w Mylofie, to już zupełnie inna rzeka. Jest to etap najbardziej uczęszczany i momentami może być tłoczno. Rzeka płynie tu szeroko i zazwyczaj spokojnie, dlatego jest to idealny odcinek na spływy rodzinne. Niezaprzeczalną atrakcją tego etapu są malownicze jeziora: Szczytno, Charzykowskie, Długie oraz Łąckie.

Dolny odcinek Brdy - od Mylofu, charakteryzuje się większym spadkiem rzeki - nurt jest tutaj bystry, ale wciąż należy do łatwych z małą dawką adrenaliny. Na tym odcinku, poniżej miejscowości Rytel, rozpoczynają się przepiękne lasy sosnowe, a w okolicy Tucholi trafimy na urokliwy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten zwany jest Piekiełkiem (rezerwat przyrody), a jego zwieńczeniem jest największe i bezsprzecznie najpiękniejsze na całym szlaku, jezioro Koronowskie, otoczone z każdej strony lasem. Zalew Koronowski to dużo "wody stojącej" ale warto je pokonać aby dopłynąć do Bydgoszczy i zakończyć swoją przygodę z Brdą na Wiśle. Przepłynięcie przez Bydgoską Wenecję będzie na pewno dodatkową atrakcją. 

Na Brdzie można zaplanować zarówno udany weekend, jak i nawet trzytygodniową wyprawę z eksploracją bocznych dopływów.

Spływ Brdą to kajakowe „must go!” – nie możecie zignorować tej rzeki, bo każdy, kto na niej był, myśli o tym, aby powrócić.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE:

 • Równina Charzykowska
 • Bory Tucholskie
 • Rezerwat "Przytoń"
 • Rezerwat "Osiedle Kormoranów" (39km spływu)
 • Zapora wodna w Mylofie
 • Ścieżka dydaktyczna "Jelenia Wyspa"
 • Wielki Kanał Brdy
 • Park dendrologiczny

SUGEROWANA TRASA:

 1. Świeszyno - Nowa Brda : 25 km
 2. Nowa Brda - Przechlewo OSIR : 26 km
 3. Przechlewo OSIR -Małe Swornegacie : 25 km
 4. Małe Swornegacie -Mylof : 26 km
 5. Mylof - Woziwoda : 25 km
 6. Woziwoda - Świt : 24 km
 7. Świt - Sokole Kuźnica : 20 km
 8. Sokole Kuźnica - Samociążek : 23km
 9. Samociążek - Janowo : 15 km
 10. Janowo - Bydgoszcz (Fordon) : 24 km

 

SPŁYWY WIELODNIOWE:

 • Brda - absolutna klasyka
 • Nowa Brda - Gostycyn-Nogawica 140 km rezerwuj
 • Brdą inaczej - Mylof - Kanał Brdy - Czerska Struga - Piła Młyn
 • Mylof - Piła Młyn rezerwuj
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram