Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Wieprza

  • Start: Trzebielino/Glewnik
  • Zakończenie: Darłówko
  • Długość rzeki: 130 km
  • Długość szlaku: 106 km
  • Czas spływu: 6 dni
  • Ilość przenosek stałych: 6
  • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki
Wieprza to jedna z najpiękniejszych rzek Pomorza – dzika, malowniczo położona, oferująca liczne bystrza i przełomy. Rzeka ta przepływa przez wspaniałe obszary leśne, urokliwe rozlewiska i starorzecza. Brak zorganizowanych pól namiotowych wynagrodzi Wam dziewicza przyroda. Nad Wieprzą nie trzeba mieć wielkiego szczęścia, aby zobaczyć dzikie zwierzęta podchodzące do brzegów rzeki lub rzadkie ptactwo. Wieprza to rzeka dla koneserów, którzy doceniają cieszę, spokój, samotność na szlaku. Tutaj naprawdę można odpocząć i złapać dystans do codziennych spraw. Zwieńczeniem trudów Wieprzy, bo rzeka to niełatwa, jest możliwość zakończenia spływu na plaży w Darłówku – wypływając poza główki portu poczujecie, że coś Wam się znowu udało!

POŁOŻENIE WIEPRZY:

Wieprza bierze swój początek z niewielkiego Jeziora Białego niedaleko wsi Głodowo na pojezierzu Bytowskim, następnie przepływa przez Wysoczyznę Polanowską i Równinę Słupską, a do morza uchodzi w Darłówku. Wieprza ma pięć większych dopływ, spośród których do spływania nadają się Pokrzwna, Studnica, Reknica oraz Grabowa.

TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:

Szlak Wieprzy dosyć trudny i uciążliwy w górnym i środkowym biegu. Napotkacie tu na liczne zwalone drzewa; konieczne będą także przenoski przy elektrowniach i młynach wodnych. Na tych odcinkach Wieprza nie jest rzeką dla początkujących, chyba, że płyną oni z bardziej doświadczonymi kajakarzami. Dopiero poniżej Korzybia Wieprza staje się trasą łatwą i dogodną nawet dla masowych spływów.

Wieprzą można spływać przez cały rok; nadaje się ona także do spływów zimowych.

Infrastruktura turystyczna nie zachwyca, ale cały czas się rozwija. Są tu dwa zorganizowane miejsca na biwak - w Broczynie i Kawce - czyli w górnym i środkowym biegu. Większość biwaków jest dzika, co stanowi oczywiście niewątpliwą atrakcję tej rzeki, choć wymaga to odpowiedniego przygotowania. Pomimo, że Wieprza przepływa przez Sławno, nie liczcie na wiele, bo nie jest to miasto gościnne dla kajakarzy.

OPIS SZLAKU WIEPRZY:

Proponujemy dwa miejsca, z których możecie dogodnie rozpocząć spływ. Pierwsze znajduje się niedaleko miejscowości Trzebielino przy moście drogowym w Glewniku. Spływa się prawym dopływem Wieprzy, Rzeką Pokrzywną, co wydłuża spływ o jeden dzień (ok. 14 km). Pokrzywna płynie wartko i nie trzeba dużo wiosłować - można poddać się jej nurtowi i radować oczy pięknem otaczającej przyrody. Pokrzywna łączy się z Wieprzą na niewielkiej łące. Następnie po ok. 5 km należy zrobić pierwszy postój w miejscowości Broczyna.

W Broczynie przy moście drogowym znajduje się drugi punkt, z którego możemy rozpocząć swą przygodę na Wieprzy – Parking Mnich. Stąd do ujścia rzeki macie 93 km i 4 dni spływu.

Początkowo Wieprza płynie poprzez piękne lasy liściaste, by dalej zachwycić nas widokiem sosen i świerków wyrastających z dywanu wrzosów i jagodnika. Widok i zapach tych okolic są nieprawdopodobne.

Beztroska podróż zostaje niestety zakłócona pierwszą przenoską w maleńkiej wiosce Biesowiczki, gdzie pieszo musimy ominąć elektrownie wodną. Zaledwie po 3 km dopływamy do drugiej przenoski we wsi Kępka – i znów kolejna elektrownia do pokonania drogą lądową.

Kolejne 3 km doprowadzą Was do miejscowości Kępice – kolejna elektrownia wodna i kolejna przenoska, tym razem dłuższa - licząca 500 m. Jak wiecie, ciągniecie załadowanych kajaków jest uciążliwe, dlatego najlepiej skorzystać z przewózki organizowanej przez tubylców. W Kępicach możemy także rozejrzeć się za noclegiem. Kolejnego dnia dopływa się do Sławna – nocleg najlepiej zorganizować przed lub za miastem.

Wieprza opływa Sławno prawą stroną, jednak do centrum prowadzi kanał młyński przepływający przez pięknie zagospodarowany park. Kanał łączy się z głównym nurtem za miastem – jedna i druga odnoga jest spławna, ale wybierając kanał miejski trzeba uważać na próg wodny przy starym młynie. Kajaki najlepiej spławić tu na pusto.

Na wysokości miejscowości Tyn zaczyna się najpiękniejsza część spływu. Wieprza płynie tu zakolami, zwęża się i przyśpiesza. Wpływając do Darłowa rzeka rozwidla się. Wybierzcie prawą odnogę i wybierajcie – kończycie spływ, czy płyniecie do morza.

Pamiętajcie, że po przenosce kajaków do kanału portowego trzeba zadzwonić do bosmanatu i uzyskać pozwolenie na wpłynięcie do portu i wyjście na morze – za główkami portu można się kierować na prawo lub lewo, kończąc spływ kajakowy na plaży w Darłówku.

Jak widzicie, Wieprza wydaje się niepozorna i odstrasza przenoskami, a jednak warto ją poznać – niektórzy z Was zechcą na nią nawet prędko powrócić.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE WIEPRZY:

  • Stary betonowy most z herbami szlachty pruskiej w Biesowiczkach
  • Neogotycki pałac w Biesowicach
  • Elektrownia wodna w Biesowicach
  • Elektrownia wodna w Kępicach
  • Rezerwat ptaków wodnych - "Janiewickie Bagno"
  • Sławno - najstarsze miasto w regionie
  • Bazylika Wniebowzięcia NMP z 1321 r. w Sławnie
  • Kościół gotycki w Starym Krakowie
  • Rozsuwany most nad kanałem portowym w Darłówku
  • Rejsy z Darłowa do Nekso na wyspie Bornholm
  • Park wodny w Darłówku
  • Coroczny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych w Darłówku

SUGEROWANA TRASA:

1. Glewnik-Broczyna
2. Broczyna-Kawka
3. Kawka-J.Obłęskie (Kępice)
4. J.Obłęskie-Pomiłowo (Sławno)
5. Sławno - Chudaczewko
6. Chudaczewko-Darłówko Zachodnie

SPŁYWY JEDNODNIOWE:

  • Szlakiem Pokrzywnej czyli Preludium Wieprzy
  • Glewnik - Broczyna 14 km rezerwuj

SPŁYWY WEEKENDOWE:

  • Wieprza : Glewnik-Kępice
  • Trzebielino/Glewnik - Kępice 33,6 km rezerwuj

SPŁYWY WIELODNIOWE:

  • Wieprza z Pokrzywną
  • Trzebielino/Glewnik - Darłówko 106 km rezerwuj
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram