Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Łeba

 • Start: Sianowo
 • Zakończenie: Łeba (pozwolenie SPN)
 • Długość rzeki: 135 km
 • Długość szlaku: 111 km
 • Czas spływu: 6 dni
 • Ilość przenosek stałych: 14
 • Preferowany sprzęt: jedynki
Łeba to rzeka zmienna – zachwyca morenowymi wałami i górskim charakterkiem, by za chwilę spokojnie zawieść na rozległą nadmorską równinę. Ale najlepsze w tym wszystkim jest to, co następuje na sam koniec – u ujścia czeka na Was niezwykłe jezioro z wydmami-wędrowniczkami.

POŁOŻENIE:

Łeba płynie na Pojezierzu Kaszubskim oraz Słowińskim. Swój początek bierze niedaleko Borzestowa, a ujście ma w Łebie, gdzie wpada do Bałtyku. Należy do typowych rzek pojeziernych o dużym spadku od źródeł do Strzebielina. Jednym z większych miast leżących nad Łebą jest Lębork. Rzeka ta ma miejscami charakter górski. Z pięciu większych dopływów spławny jest Chełst, dzięki któremu można dopłynąć pod prąd do jeziora Sarbsko.

TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:

Łeba należy do trudniejszych rzek, dlatego warto wybrać na tę trasę odporne kajaki polietylowe. Odcinek pomiędzy miejscowościami Miłoszewo, a Bożepole Małe o długości 22,5 km, to jeden z najbardziej uciążliwych na całym Niżu Polskim. Wybierając Łebę trzeba mieć już pewne kajakarskie doświadczenie i zdrowy rozsądek.

Baza turystyczna jest tutaj słabo rozwinięta. Wyjątkiem jest oczywiście Lębork i bardzo turystyczna Łeba. Na rzece znajdziemy liczne dzikie miejsca biwakowe, nie ma jednak stanic wodnych i pól namiotowych. Warto zatrzymywać się u przybrzeżnych gospodarzy. Nie będziecie mieć problemu z dostępem do sklepów – wystarczą jednodniowe zapasy.

OPIS SZLAKU:

Górny odcinek do Jeziora Sianowskiego należy do bardzo uciążliwych - zamiast spływania spodziewajcie się raczej holowania. Dlatego też, rozsądnie jest rozpocząć spływ od Jeziora Sianowskiego. Etap do Lęborka zajmuje średnio cztery dni. Jest tu urokliwie, ale niełatwo - rzeka prowadzi wąskim korytem, prąd jest wartki, przybrzeżne krzaki mogą utrudniać wiosłowanie.

Odcinek pomiędzy miejscowościami Miłoszewo, a Bożepole Małe o długości 22,5 km można wybrać do przepłynięcia w trakcie zdobywania Górskiej Odznaki Kajakowej PTTK – jest on porównywalny pod względem trudności z Łupawą lub Jarem Raduni. Trzeba szczególnie uważać na korzenie oraz kamienie znajdujące się w korycie.

Na trasę od Lęborka do Łeby trzeba poświęcić dwa dni. Jest to już łatwy fragment, niewymagający doświadczenia. Za to widoki nie rzucą niestety na kolana… Jedynym powodem, dla którego warto poświęcić te dwa dni jest ogrom jeziora Łebsko oraz urok miasta Łeby. Do jeziora płynie się poprzez równinę z licznymi kanałami melioracyjnymi odchodzącymi od koryta.

Płynąc przez Słowiński Park Narodowy trzeba pamiętać, że, aby przepłynąć przez jezioro Łebsko wymagane jest zezwolenie dyrekcji parku. Niestety, od czasu, gdy utonęło tam kilku kajakarzy, zezwolenia te wydawane są bardzo rzadko i pod warunkiem, że meteorolodzy zapowiadają bezwietrzną i słoneczną pogodę. Jezioro Łebsko jest akwenem o charakterze morskim, na którym warunki są zmienne i zupełnie niespodziewanie może pojawić się wysoka fala!

Warto spłynąć Łebą do samego Bałtyku. Sześć dni traperskiej przeprawy pozostawi ciekawe wspomnienia. Dodamy, że na Łebie nie spotkacie tabunów kajakarzy, którzy chcą odhaczyć kolejną rzekę.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE:

 • Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej
 • Elektrownia w Paraszynie oraz XVIII wieczny dworek
 • Bożepole Wielkie (pałac z XIX w. , i ryglowy kościółek)
 • Lębork
 • Chocielewka (neogotycki kościół oraz dworek z XIX wieku)
 • Łeba

SUGEROWANA TRASA:

 1. Sianowo - Strzepcz : 14 km
 2. Strzepcz - Paraszyno : 16 km
 3. Paraszyno - Łęczyce : 19 km
 4. Łęczyce - Chocielewko : 21 km
 5. Chocielewko - Poraj : 28 km
 6. Poraj - Gać / Łeba : 11 km / 24 km

SPŁYWY WIELODNIOWE:

 • Łeba, czyli: różnie bywa, ale finał jest niezwykły
 • Sianowo - Gać 102 km rezerwuj
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram