Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Wierzyca

 • Start: J.Wierzysko
 • Zakończenie: Stocki Młyn
 • Długość rzeki: 156 km
 • Długość szlaku: 144 km
 • Czas spływu: 8 dni
 • Ilość przenosek stałych: 13
 • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki
Wierzyca płynie przez Kociewie, niemniej atrakcyjne niż Kaszuby, a na pewno obfitujące w więcej wspaniałych obiektów: zamków, świątyń i pałaców stojących tuż nad rzeką lub w jej pobliżu. Jeśli dodacie do tego uroki przyrody i samej rzeki: dzikie przełomy, liczne meandry i uroczyskowe zalewy, możecie być pewni, że Wierzyca spełni Wasze kajakowe marzenia. Spływ Wierzycą to prawdziwa wyprawa w nieznane; ten zapomniany przez lata szlak zaoferuje Wam przygodę, w trakcie której poczujecie się niczym dawni pionierzy.

 

POŁOŻENIE I PARAMETRY:

Wierzyca jest lewym dopływem Wisły. Swój początek bierze na Pojezierzu Kaszubskim w rejonie Wzgórz Szymbarskich u podnóża Zamkowej Góry na wysokości 223m n.p.m. Do Wisły uchodzi w Gniewie. 70% biegu Wierzycy przepływa prze Kociewie. Rzeka silnie meandruje i wielokrotnie zmienia swój bieg. Wierzyca należy do bystrych rzek i swoim reżimem przypomina nieraz rzeki górskie. Do najpiękniejszych odcinków Wierzycy należy przełom na południe od Pogódek, częściowo zalesiony fragment od ujścia Wietcisy (koło Czarnocina) do Starogardu Gdańskiego oraz niektóre partie poniżej tego miasta.

TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:

Wierzyca do ujścia Wietcisy (rejon Czarnocina) ma brzegi wysokie, zarośnięte trzciną i niedostępne. Miejscami jest tu głęboka. Odcinek do Starogardu Gdańskiego nie należy jednak do uciążliwych. Od Starogardu rzeka zaczyna znacznie przyśpieszać, a jej brzegi są miejscami zarośnięte łozami - w większość do przepłynięcia bez większego problemu. Rzeka zapewni Wam także sporo przenosek - głównie ze względu na występowanie licznych elektrowni wodnych oraz niskich kładek. Wierzyca jest rzeką o szybkim nurcie i dużym spadku. Jeśli dodacie do tego zwalone drzewa i podwodne głazy, odpowiecie sobie na pytanie, dlatego spływ nie będzie należał do najłatwiejszych. Nie możecie też liczyć na znaki informacyjne, ani ułatwienia w postaci śladów pozostawionych przez poprzednie załogi (ścieżki, przepływy przez sitowie itp.).

Wierzycę z czystym sumieniem polecamy doświadczonym kajakarzom, którzy będą z tych utrudnień wielce zadowoleni.

Z racji tego, że tę atrakcyjną rzekę o dziwo wykreślono na lata ze spisu szlaków kajakowych, baza turystyczna jest tu marnie rozwinięta – na brak przystani nakłada się mała liczba dogodnych dzikich miejsc biwakowych. Każdy nocleg należy zaplanować odpowiednio wcześniej i na długo przed zmrokiem rozpocząć poszukiwania dobrego miejsca. Tak - na Wierzycy trzeba przygotować się na spartańskie warunki. Dlatego rzekę tę polecamy w okresie letnim, kiedy ciepłe noce i temperatura wody są bardziej sprzyjające. Dziewicza przyroda i cisza na pewno wynagrodzą Wam wszystkie niedogodności.

OPIS SZLAKU WIERZYCY:

Spływ kajakowy najlepiej rozpocząć od jeziora Wierzysko w pobliżu Kościerzyny. Trasa do ujścia Wietcisy jest dość szybka i meandrująca. Po drodze miniecie ciekawą wieś Pogódka. Jeśli macie czas, warto poświęcić jeden dzień na spływ Wietcisą, która jest lewym i najdłuższym dopływem Wierzycy (47km). Takie rozwiązanie wymaga jednak zorganizowania dodatkowego transportu.

Etap do Starogardu Gdańskiego należy do meandrujących, a w korycie możecie się natknąć na sporą liczbę dużych głazów! Czekają Was także przenoski i przeszkody w postaci niskich kładek i wystających z koryta konarów.

Etap do Pelplina należy do najbardziej malowniczych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Diabelski Kamień znajdujący się w wodzie – jego obwód ma 8m! Warto także poświęcić jeden dzień na zwiedzanie Pelpina.

Dalsza trasa biegnie do Gniewu, gdzie Wierzyca uchodzi do Wisły. Warto spłynąć do końca, by podziwiać przepiękną panoramę zamku w Gniewie od strony Wisły – wygląda naprawdę niesamowicie. Odwiedźcie także Gniew zwany Kazimierzem Północy. Miasto to ma średniowieczny układ ulic oraz przepiękny gotycki zamek krzyżacki. Gniew jest również znany z bardzo prężnie działającego bractwa rycerskiego (można obejrzeć pokaz). Jeśli odwiedzicie Gniew w lipcu macie szansę natrafić na odbywające się tutaj turnieje rycerskie o międzynarodowej sławie.

Górski charakter Wierzycy powoduje, że często budowano na niej młyny wodne, elektrownie, czy też tartaki. Ciekawostka: łączny spadek czterech elektrowni ma prawie 19 metrów!

Wierzyca nie należy do rzek szczególnie uczęszczanych. Wyprawa będzie miała traperski posmak - górski reżim zapewnia ciekawe przeżycia i zdecydowanie podnosi adrenalinę. Cisza i spokój oraz duża ilość zabytków pozwali Wam spędzić tutaj bardzo przyjemny urlop.

Szlak rzeki Wierzycy polecamy kajakarzom oczekującym ciszy i spokoju oraz lubiącym dzikie biwaki na łonie natury z dala od przejawów cywilizacji.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE WIERZYCY:

 • Elektrownia Czarnocińskie Piece
 • Elektrownia Owidz
 • Elektrownia Kolincz
 • Elektrownia Stocki Młyn
 • Ruiny Zamku Kiszewskiego (dostępne z zewnątrz)
 • Barokowy Kościół św.Piotra i Pawła z XVIII wieku w Pogódkach
 • Starogard Gdański
 • Gotycki Kościół w Klonówce
 • Katedra w Pelplinie i Biblia Gutenberga
 • Zamek w Gniewie

SPŁYWY WIELODNIOWE:

 • Wierzyca: nurty natury, nurty kultury
 • Wielki Podleś - Gniew 142 km rezerwuj
 • Wierzyca, Wisła i Żuławy: 270 kilometrów w kajaku
 • J.Wierzysko - Gniew 270 km rezerwuj
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram