Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Wda

 • Start: Jezioro Wieckie
 • Zakończenie: Świecie
 • Długość rzeki: 239 km
 • Długość szlaku: 196 km
 • Czas spływu: 10 dni
 • Ilość przenosek stałych: 14
 • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki
Dlaczego autostrada? Jest bezpieczna, wygodna i bardzo długa. Przepływa przez wielkie bory, wielkie jezioro, wielki zalew. Odkryje przed Wami krajobrazowe i przyrodnicze uroki Kaszub i Kociewia. A także bobry.

POŁOŻENIE I PARAMETRY:

Wda jest piękną nizinno-leśną rzeką. Jest to lewy dopływ Wisły, do której wpada za Świeciem. Źródła Wdy znajdują się w okolicach Jeziora Wieckiego niedaleko Bytowa. Wda przepływa przez Pojezierze Kaszubskie, przepiękną porośniętą borami Równinę Tucholską i Wysoczyznę Świecką. Jest to jedna z najpiękniejszych rzek nizinnych Polski. Wdę nazywa się również Czarną Wodą, ze względu na jej ciemnobrunatną barwę. Jest to jednak raczej czysta rzeka (II klasa czystości). Wda bywa głęboka – nawet na 1,5 metra. Co więcej, zdarza się, że głębie zaczynają się zupełnie nagle tuż za mieliznami, co może skończyć się kąpielą osoby holującej kajak. Wda pięknie meandruje wśród lasów tworząc bardzo liczne zakola i często zmieniając kierunek. Szlak jest dogodnie położony pod względem komunikacyjnym. Wdę wyróżnia to, że nadaje się ona na spływy kajakowe nawet podczas suszy. Nie spotyka się tutaj problemu zbyt niskiego stanu wody.

TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:

Szlak Wdy jest łatwy, nieuciążliwy i dobry dla rodzinnego pływania. Przeszkody są rzadkie i łatwe do ominięcia. Przenosek jest niewiele. Jest to bezpieczna i mało wymagająca rzeka.

Warunki do biwakowania są rewelacyjne - liczne pola namiotowe, sklepy oraz cała infrastruktura turystyczna. Spokojnie można wybrać się z namiotami i zapasami żywności na jeden dzień – w każdej miejscowości znajdziecie dobrze zaopatrzone sklepy. Szczególnie urozmaiconą bazę turystyczną znajdziecie wokół jeziora Żurskiego i Wdzydze – biwaki, kwatery agroturystyczne. Szlak Wdy jest bardzo popularny, więc należy liczyć się z tym, że niektóre kempingi i pola namiotowe będą zatłoczone.

Jeszcze jedną analogią do autostrady jest doskonałe oznakowanie Wdy – nikt się tu nie zgubi. Duże znaki informacyjne wskazują pola biwakowe, przenoski, miejscowości i kilometraż.

OPIS SZLAKU WDY:

Szlak Wdy należy do najbardziej malowniczych tras kajakowych. Leży w regionie o mniejszym natężeniu cywilizacji, zachwycaj pięknem dzikiej przyrody i cudownych krajobrazów. Większość trasy wiedzie przez Wdzydzki oraz Wdecki Park Krajobrazowy, stworzone specjalnie w celu ochrony nieskażonej przyrody Wdy i jezior wdzydzkich.

Spływ kajakowy można rozpocząć już od Jeziora Wieckiego, ale ten fragment nie należy do najłatwiejszych i szczególnie przyjemnych. Górny odcinek rzeki należy do bardzo kapryśnych i słabo nadaje się do spływu rodzinnego. Jest dobry to fragment dla ludzi lubiących wyzwania. Większość spływów rozpoczyna się od miejscowości Lipusz i kończy się w Tleniu – jest to tzw. „podstawowy” szlak Wdy. Ten odcinek daje się pokonać średnio w ciągu jednego tygodnia, a tym, którzy chcą dotrzeć do ujścia potrzeba jeszcze kolejnych dwóch dni.

Odcinek od Lipusza do Wdzydz jest bardzo uroczy: płyniemy Wdą wspaniale meandrującą wśród pól i łąk. Na tym odcinku wkraczamy na obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Do Wdzydz płynie się bardzo spokojnie, idealnie dla rodzinnego spływu.

Akwen jezior wdzydzkich, nazywany popularnie Kaszubskim Morzem, jest miejscem, gdzie można spokojnie spędzić kilka dni zwiedzając magiczne wyspy i liczne zatoczki. Ważną atrakcją niemal każdego spływu jest zwiedzenie najstarszego w Polsce skansenu – Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Żeby dobrze zwiedzić skansen trzeba poświęcić cały dzień. Koniecznie musicie też skosztować lokalnej kuchni!

Dla tych, co nie mają czasu na dłuższy pobyt nad Kaszubskim Morzem proponujmy przepłynąć się kutrem rybackim z przystani „U Grzegorza” po całym akwenie. Kolejną atrakcją, jakiej nie można pominąć są Kamienne Kręgi – rezerwat archeologiczny w Odrach. Niewątpliwie nie można pominąć tego punktu podczas spływu.
Kolejnym miejscem, w którym warto się zatrzymać i zrobić nocleg, to Czarna Woda. Można tutaj obejrzeć interesującą stałą wystawę „Przyroda Borów Tucholskich”. Tymczasem rzeka cały czas ma przyjazny charakter dla swobodnej, wakacyjnej turystyki kajakowej.

Następną atrakcją na szlaku jest zabytkowy kościół z XVII wieku w Hucie Kalnej. Tuż za miejscowością Błędno wkraczamy w granice Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Od tego momentu mamy do czynienia z najdzikszym i chyba najładniejszym fragmentem Wdy.

Na Wdzie czujny obserwator nieraz zauważy ślady bytowania bobrów. Mieszkają one w żeremiach lub ziemnych norach z podwodnym wejściem. Obecność bobrów zdradzają ścięte do wody drzewa, które urozmaicają kajakarzom spływ.

Spływ Wdą, jak każdy inny, niestety dobiega kiedyś końca - zazwyczaj ma to miejsce w Tleniu.
Ta krótka charakterystyka szlaku Wdy nie oddaje bynajmniej piękna tej rzeki. Musicie sami tu przybyć – Wda to kajakowe „must go!”…

SUGEROWANA TRASA:

 1. Jezioro Wieckie – Lipusz (16 km)

 2. Lipusz – Wdzydze Kiszewskie (18 km)

 3. Wdzydze Kiszewskie – Miedzno (19 km)

 4. Miedzno – Parcele (23 km)

 5. Parcele – Młynki (22 km)

 6. Młynki – Żurawki (24 km)

 7. Żurawki – Błędno (13 km)

 8. Błędno – Tleń (23 km)

 9. Tleń – Leosia (20 km)

 10. Leosia – Świecie (22 km) 

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE WDY:

 • Wdzydzki Park Krajobrazowy
 • Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
 • Rezerwat przyrody "Kamienne Kręgi" w Odrach
 • Wystawa „Przyroda Borów Tucholskich” w Czarnej Wodzie
 • Dworek z XIX/XX w we Wdeckim Młynie
 • XVII wieczny kościół w Hucie Kalnej
 • Rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy”

SPŁYWY JEDNODNIOWE:

 • Wdą do Wdzydz
 • Lipusz - Wdzydze Kiszewskie 22 rezerwuj

SPŁYWY WEEKENDOWE:

 • Wda : Lipusz-Borsk
 • Lipusz - Borsk 30,3 km rezerwuj

SPŁYWY WIELODNIOWE:

 • Klasyczna Wda
 • Lipusz - Tleń 138 km rezerwuj
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram