Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Zbrzyca

 • Start: Sominy
 • Zakończenie: Bydgoszcz / Fordon
 • Długość rzeki: 53 km
 • Długość szlaku: 45 km + 145 km (Brda)
 • Czas spływu: 2-3 dni + 6 dni (Brda)
 • Ilość przenosek stałych: 5
 • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki
Zbrzyca to najpiękniejszy z dopływów Brdy. Trasa na prawie całej długości wiedzie przez wspaniałe lasy i kilka jezior. Kajakarze lubią w Zbrzycy jej malowniczość i urozmaicenie. Są to wystarczające argumenty, aby podjąć się kilku przenosek przy urokliwych młynach, jazach i tartakach. Ta rzeka i jej otoczenie pięknieją z każdym kilometrem. Jest to wprost wymarzony wstęp do spływu Brdą

POŁOŻENIE I PARAMETRY:

Zbrzyca jest prawym dopływem Brdy. Biegnie przez Zaborski Park Krajobrazowy na Kaszubach. Swój początek bierze na Jeziorze Małym Sarnowicze, a ujście znajduje w Jeziorze Witoczno, gdzie jej wody zasilają Brdę. Ta ciekawa i bardzo urozmaicona trasa jest świetnym pomysłem na spędzenie uroczego weekendu

TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:

Szlak Zbrzycy jest łatwy i pokonanie go nie wymaga dużego doświadczenia Na pewne uciążliwości natraficie w górnym biegu, gdzie rzeka jest bardzo wąska i konieczne będą liczne przenoski. Przy niskim stanie wody czasami trzeba będzie holować kajaki.

Baza noclegowa jest tutaj słabo rozwinięta; nie ma stanic wodnych i przystani. Pozostają Wam prywatne gospodarstwa i dzikie obozowiska. Z zakupami nie ma problemu - w każdej napotkanej na szlaku wiosce znajdziecie sklep.

OPIS SZLAKU ZBRZYCY:

Spływ Zbrzycą proponujemy rozpocząć od Jeziora Dywańskiego albo Jeziora Sominńskiego.

Warto zwiedzić miejscowość Sominy z mini-skansenem i urzekającym drewnianym kościółkiem z XVIII w. Pierwszy etap szlaku Zbrzycy prowadzi przez trzy jeziora - Somińskie, Kruszyńskie oraz Parzyn.

Odcinek od miejscowości Parzyn jest wspaniały – mamy tu wysokie strome brzegi porośnięte lasem mieszanym. Płynąc dalej napotkacie na lewy dopływ Zbrzycy - Młosienicę - chętni mogą spróbować sił i popłynąć pod prąd do miejscowości Leśno (nieco ponad 3 km). Dalej miniecie Kaszuby i Rolbik.

Kolejną opcją jest możliwość wpłynięcia na jezioro Milachowo. Kolejny dopływ Zbrzycy to Kulawa (8 km). Będąc tu warto odwiedzić rezerwat krajobrazowy Doliny Rzeki Kulawy.

Dalej miniecie miejscowość Laska wpływając do Rezerwatu jeziora o tej samej nazwie. Kolejne jezioro to Jezioro Księże z prawym dopływem rzeki Kłoniecznicy. Przed Wami zaczyną pojawiać się jeziora rynnowe: Długie, Parszczenica i Śluza - oznacza to, że jesteście już blisko ujścia Zbrzycy. Ten końcowy odcinek jest najpiękniejszy. Szerokie na 20m koryto i urozmaicona linia brzegowa pozostawiają niezapomniane wrażenia.

Za miejscowością Zbrzyca otwiera się Jezioro Witoczno, w którym rzeka łączy się z Brdą na 150 km szlaku.

Pomimo licznych przenosek warto przepłynąć się przepięknym szlakiem Zbrzycy. Obcowanie z dziewiczą naturą i dzikość tej rzeki są nie do przecenienia.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE ZBRZYCY:

 • Sominy Kościół Matki Boskiej Królowej Polski z XVIII w.
 • Sominy zabytkowa zagroda-dom owczarza wraz z owczarnią z XIX w.
 • Malownicze kaszubskie jeziora
 • Zaborski Park Krajobrazowy

SPŁYWY WIELODNIOWE:

 • Zbrzyca i Brda - spływ rodzinny
 • Kaszuba - Mylof 46 km rezerwuj
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram