Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Słupia - kilka wariantów a finał w Bałtyku

  • Trudność szlaku: średni
  • Rzeka: Słupia
  • Start: Gowidlino
  • Zakończenie: Ustka
  • Długość: 135 km
  • Czas spływu: 7 dni
  • Ilość przenosek stałych: 6
  • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki

Jedna z naszych klasycznych propozycji spływów wielodniowych. Prowadzi 135 kilometrowym szlakiem jednej z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych rzek Pomorza, jaką jest Słupia. Na trasie spływu spotkacie, szczególnie w części środkowej odcinki "zwałkowe" - leśne, z licznymi drzewami i bystrzami. Jest też kilka jezior, które urozmaicają wyprawę. Niemal cała trasa prowadzi przez tereny zwane Zielonym Sercem Pomorza. Dlaczego o nich tak się mówi, przekonacie się sami, nie napotykając całymi godzinami ludzi ani osad w dolinie tej rzeki. Unikalną atrakcją rzeki Słupi jest zespół zabytkowych elektrowni wodnych, w tym najstarsza w Europie elektrownia Struga. Zmiany, jakie poczynił człowiek ujarzmiając energię wody sprawiły, że na dwóch odcinkach konieczne jest przewiezienie kajaków (odcinki wyłączone ze spływu). Za to architektura elektrowni i malowniczość jezior, które powstały powyżej nich, nadrabiają tę niedogodność.

Początek wyprawy to Gowidlino, kaszubska miejscowość nad dużym Jeziorem Gowidlińskim. Dalsza trasa prowadzi przez Sulęczyno, poniżej którego znajduje się sławny odcinek "Rynny Sulęczyńskiej" o górskim charakterze (niedoświadczeni mogą go ominąć brzegiem). Poniżej "Rynny" znajduje się piękny, leśny fragment rzeki, który ciągnie się aż do malowniczego Jeziora Głębokiego. Na dalszym szlaku spotkacie kolejne elektrownie, przepłyniecie przez centrum zabytkowego Słupska, by skończyć swoją przygodę na plaży w Ustce.

Szlak ten polecany jest osobom, które mają już pewne doświadczenie w kajakarstwie. Nie jest to trasa łatwa, ale osoba mająca nawet niewielkie doświadczenie w tej formie aktywności z pewnością sobie na nim poradzi. Również dla starszych dzieci szlak ten będzie niezwykłą przygodą. Zagospodarowanie rzeki jest przeciętne, jest jednak kilka sympatycznych i dobrze urządzonych przystani, na przykład w Sulęczynie, Słupsku czy Bydlinie. Szlak jest oznakowany.
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram