Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Wierzyca: nurty natury, nurty kultury

  • Trudność szlaku: średni
  • Rzeka: Wierzyca
  • Start: Wielki Podleś
  • Zakończenie: Gniew
  • Długość: 142 km
  • Czas spływu: 8 dni
  • Ilość przenosek stałych: 13
  • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki

Szlak kajakowy Wierzycy dopiero zaczyna być odkrywany po wielu latach zapomnienia. Ta rzeka, zaczynająca się w sercu Kaszub, w okolicach Będomina, jako trasa spływów polecana jest od okolic Kościerzyny. Tam opuszcza Kaszuby i płynie spokojnie meandrując wśród pól i łąk Kociewia. Pozornie łagodna, Wierzyca wcale nie jest rzeką łatwą. Niesie w sobie dużo wody, a miejscami potrafi płynąć naprawdę szybko, jedynie zbiegiem okoliczności na najtrudniejszych zakrętach i w pobliżu zwalonych w nurcie drzew. Spływ nią wymaga nieustannej czujności i niesie ze sobą całkiem sporą dawkę adrenaliny. Tym samym nawet doświadczeni kajakarze z wieloletnią praktyką spotkają na szlaku niejedno wyzwanie.

Atutem Wierzycy jest obok malowniczej przyrody wielość ciekawych zabytków i miejscowości na szlaku. W pobliżu miejsc biwakowych zobaczyć można ruiny krzyżackiej warowni w Zamku Kiszewskim, pocysterski kościół w Pogódkach, potężną, gotycką bazylikę opactwa Cystersów w Pelplinie (oraz samo miasteczko, urokliwe i będące "duchową stolicą Kociewia") oraz majestatyczny, gotycki, górujący nad doliną Wisły Gniew z jego średniowiecznym Starym Miastem oraz potężnym zamkiem krzyżackim. Spływ kończymy nad Wisłą, możemy go kontynuować do Gdańska lub Malborka.

W ostatnich latach znacznie poprawiło się zagospodarowanie tego szlaku. Znajdziemy tu sympatyczne, spokojne biwaki i przystanie. Z pewnością na szlaku nie spotkamy tłumów - Wierzyca dopiero zaczyna być odkrywana dla masowej turystyki. Warto więc spłynąć nią teraz, gdy jeszcze ma urok rzeki dzikiej i nieznanej.  

 
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram