Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Wierzyca, Wisła i Żuławy: 270 kilometrów w kajaku

  • Rzeka: Wierzyca
  • Start: J.Wierzysko
  • Zakończenie: Gniew
  • Długość: 270 km
  • Czas spływu: 14 dni
  • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki

To nasza propozycja dla miłośników długich wypraw kajakowych. Stanowi wydłużenie szlaku Wierzycy aż do Gdańska. Gniew, końcowy punkt spływu Wierzycą, stanowi w tej propozycji jedynie półmetek. Pierwszym wyzwaniem w dalszej trasie jest Wisła, której kusząca, rozległa toń (uwaga na falowanie, wiatr i wiry) wiedzie nas kilkanaście kilometrów do zabytkowej śluzy w Białej Górze.

Tam przedostajemy się na spokojny Nogat, który zaprowadzi nas aż pod największy w Polsce zamek w Malborku. Widziany z kajaka, z poziomu lustra wody sprawia szczególnie imponujące wrażenie. Po drodze mijamy kilka mniejszych śluz i docieramy do szlaku "Pętli Żuławskiej", którą tworzą Nogat, Szkarpawa oraz Wisła i Motława - główne rzeki Żuław, zagospodarowane w ostatnich latach dla turystyki wodnej. Przystanie na tym szlaku stanowią wygodne i bezpieczne bazy także dla kajakarzy.

Naszą trasę możemy zakończyć w Elblągu lub płynąć dalej, z Nogatu przedostając się na Szkarpawę. Nie wpływamy na Zalew Wiślany, który jest dla kajakarzy niebezpieczny. Szkarpawa prowadzi nas przez Rybinę, gdzie zobaczymy aż dwa mosty zwodzone, w serce Żuław. Liczne domy podcieniowe, cmentarze mennonickie i zabytkowe kościoły wraz z urokliwymi wierzbami oraz spokojnym, nizinnym krajobrazem tworzą unikalny klimat i atmosferę tej wydartej morzu krainy.

Płyniemy przez Żuławy już do końca naszego szlaku, przedostając się przez śluzę Gdańska Głowa z powrotem na Wisłę. Możemy płynąć nią do morza (do Mikoszewa lub Świbna) lub popłynąć przez kolejną śluzę (Przegalina) na tzw. "Martwą Wisłę", która zaprowadzi nas do Gdańska. Daje to nam możliwość zakończenia spływu pod sławnym Żurawiem na kajakowej przystani w Żabim Kruku.

 
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram