Logowanie

lub

Rejestracja

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie

wyrażam zgodę
nie wyrażam zgody

Trasa i termin spływu

jednodniowe
weekendowe
wielodniowe
zorganizowane

Dane kontaktowe

Podaj ilość kajaków

Podsumowanie

0 dni

0 km

0 uczestników

100% satysfakcji

wyślij zgłoszenie

Łupawa – najbardziej ekstremalna rzeka Pomorza!

 • Trudność szlaku: trudny
 • Rzeka: Łupawa
 • Start: Łupawsko
 • Zakończenie: Smołdzino / Gardna
 • Długość: 84 km
 • Czas spływu: 5 dni
 • Ilość przenosek stałych: 9
 • Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki
Przedstawimy Wam tutaj trasę idealną dla ludzi, którym nie przeszkadza woda w kajaku, nie boją się wywrotki i wiedzą już, jak załatać dziurę w swoim statku. Trzymajcie się mocno – oto Łupawa! Ta dzika rzeka przypomina szybką rzekę górską, na której bystrzy i przeszkód jest znacznie więcej niż spokojnego nurtu. Jeśli jednak uda się Wam na chwilę oderwać wzrok od czytania wody, zobaczycie malownicze, wysokie i strome wzgórza oraz porastającą brzegi starą puszczę. Naprawdę warto tu zawitać, bo będzie o czym opowiadać po powrocie...

Górny odcinek Łupawy przepływa przez interesujące krajobrazowo jezioro Jasień (jest to największe jezioro w Parku Krajobrazowym Doliny Słupi). Następnie Łupawa, niczym górska rzeka, przecina pas moren, aby na końcu wpaść do wód jeziora Gardno. W górnym i środkowym odcinku niezwykłych wrażeń dostarczą Wam wysokie, strome wzgórza piętrzące się nad wodą i porastająca brzegi stara puszcza. Na pokonanie tego szlaku należy się dobrze przygotować, pamiętając, że chociaż szlak sam w sobie nie jest zbyt długi, to nieraz nie wystarcza 4-6 dni, jakie są standardowo przewidziane na pokonanie Łupawy.

Z uwagi na małe zaludnienie okolicznych terenów, rzeka na prawie całej długości ma pierwszą klasę czystości. Nie spotkamy tu także wielu turystów, jak na innych popularnych szlakach kajakowych.

Spływ kajakowy Łupawą to propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę i nie lubią nudzić się w trakcie płynięcia. Dodatkową atrakcją tego szlaku jest możliwość zorganizowania całodniowej wyprawy do Słowińskiego Parku Narodowego i obejrzenia panoramy wybrzeża Bałtyku ze szczytów najwyższych ruchomych wydm, dochodzących do 40 m wysokości.

Pamiętajcie, że wpłynięcie na jezioro Gardno wymaga pozwolenia dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego (sekretariat @ slowinskipn.pl, www.slowinskipn.pl).

Odnośnie samego jeziora, jego przybrzeżne położenie powoduje, że zazwyczaj jest tutaj wysoka fala i trzeba płynąć pod wiatr, co wymaga dużo siły jak i jest bardzo niebezpieczne.

Sugerowana trasa:

 1. J.Obrowo-Kozin : 14 km
 2. Kozin-Łupawa : 19 km
 3. Łupawa-Damno Młyn : 23 km
 4. Damno Młyn-Żelkowo : 16 km
 5. Żelkowo-J.Gardno (ewentualnie Smołdzino) : 12 km
ekajaki.pl youtube
ekajaki.pl Instagram